У Општини Зета у Голубовцима отворена изложба о Милици Стојадиновић Српкињи ауторке Светлане Матић из Беча
У организацији Општине Зета и Удружња умјетника „Визија“, у Голубовцима је 14. априла 2025. године, отворена изложба „Врдничка вила – Милица Стојадиновић Српкиња“. Програм је отворен песмом „Македонско девојче“, коју је на флаути извела Милена Дракић. Дечју песмицу „Лутке су ми мезимице“ говорила је Хелена Ајковић.
Кроз програм је присутне водила проф. Славка Кликовац, председница Удружења „Визија“. У име Општине Зета, присутне је поздравио Небојша Домазетовић, председник Скупштине Општине Зета. Захвалио се ауторки изложбе академику проф. Светлани Матић на одличном културном садржају, захваљујући коме су присутни сазнали много тога о животу и делу прве српске песникиње. Милош Белоица и проф. Наташа Ана Кликовац су присутне упознали са богатом биографијом ауторке изложбе.
Присутнима се обратила и Мр Маријана Радуловић, в.д. секретарка Секретаријата за локалну самоуправу и друштвене делатности, истичући значај сарадње између Општине Зета, Удружења умјетника „Визија“ и АСКД „Вилхелмина Мина Караџић“ из Беча, чији је оснивач и прва председница проф. Светлана Матић.
Говорећи о лику и делу Милице Стојадиновић Српкиње, академик проф. Светлана Матић се захвалила организаторима на гостопримству и изразила наду да ће, захваљујући потписаном Протоколу, међусобна сарадњи бити и у наредном периоду успешна и значајна, а све у циљу очувања језика, културе и националног идентитета, на међународном нивоу.
Нагласила је да је Врдничка вила имала класично обрразовање, да је говорила неколико светских језика, преводила српске песме на немачки језик, писала поезију, свирала гитару, извештавала са ратишта и била прва српска кантауторка. Сарађивала је са Бранком Радичевићем, Љубом Ненадовићем, Михајлом Обреновићем, Вуком Стефановићем Караџићем, сакупљајући српске народне обичаје и умотворине у Фрушкој Гори и помагала му да исте објављује и штампа. Објавила је три збирке песама. Позната је њена завичајна збирка, дневник „У фрушкој гори“. Дружила се са Мином Караџић, па јој је посветила две песме. Мина Караџић, с обзиром да је била прва српска уметница, уз Катарину Ивановић, насликала је и поклонила јој два портрета, за узврат.
Врдничка вила је сарађивала и са аустријским песницима Јоханом Габријелом Зајдлом и Лудвигом Аугустом вон Франклом, који јој је посветио књигу. У њој је критиковао српску јавност што је заборавила на значај своје прве песникиње, која је свом имену додала псеудоним Српкиња, јер је своје порекло и завичај носила у срцу, до краја живота. Нажалост, завршила је у сиромаштву, након деобе са браћом и преминула у 48. години живота у Београду, болесна и заборављена. Сахрањена је у Београду, након чега се њени посмртни остаци преносе у Пожаревац. Данас почива у манастиру Раваница у Врднику, где јој је у порти подигнут споменик.
Занимљиво је да је Милица Стојадиновић била пионир у феминистичком покрету, а живела је у време када је жена била обесправљена и запостављена у свим областима друштвено-политичког живота. Упознала је Његоша у Бечу, који јој поклонио „Горски вјенац“ и том приликом рекао: „Ја појета, она појета, да нијесам калуђер, ето кнегиње Црној Гори“.
У част првој српској песмотворки, установљена је награда која се додељује у оквиру манифестације Милици у походе, Центра за културу “Милош Црњански“ у Сремским Карловцима, чији је лауреат за прошлу годину била Светлана Матић, имајући у виду чињеницу да је објавила књигу „Поздрав Милици Стојадиновић Српкињи“, по чијем је садржају и настала ова изложба, коју је дизајнирао Душан Борисављевић.
Изложбу је за посетиоце званично отворила Мр Маријана Радуловић и позвала присутне на послужење и коктел који је Општина „Зета“ овим поводом приредила. Захвалнице за подршку и међусобну сарадњу у име АСКД “Вилхелмина Мина Караџић” организаторима је уручила ауторка изложбе. Славка Кликовац се захвалила учесницима у програму и уручила им у име удружења умјетника “Визија” захвалнице.
Ауторка је присутне позвала да дођу на отварање изложбе о Мини Караџић, која ће бити отворена у Српској кући у Подгорици 17. априла 2025. године у 18 сати. Изложбу ће свечано отворити Њ.Е. Др Небојша Родић, амбасадор Републике Србије у Подгорици.
Милица Стојадиновић Српкиња – МИНКИ КАРАЏИЋ
У туђини именом се дичиш
Србског Рода ког достојно носиш;
њим се дичиш, а ти с’ дика србству,
јер му светлаш образ у туђинству.
Даље, даље, ништа лепше није
но кад љубав к роду срце грије,
то је накит Србину, Србкињи
ил’ у дому или у тудђини.
И јошт једно: из далека света
кад ти душа отаџбини лета,
у Фрушкој се Гори ти устави
и мене се онда ти спомени.
1851.
Скорашњи коментари