У оквиру обележавања пет година постојања и рада, а са благословом Митрополита бачког господина Иринеја, у недељу 10. новембра 2024. године, у Бечу, у Храму Светог Саве, у сали Епархисјког дома, одржана је презентација пројекта „Путујућа ћирилица“, у организацији АСКД „Вилхелмина Мина Kараџић“.
Циљеви приказаног пројекта су да ученици постану свесни важности неговања матерњег језика, ћирилице, развијају осећање љубави према језику и традицији, јачају осећање сопственог идентитета и важности очувања културног наслеђа, кроз разговор о историји, усменом предању и писаној речи, негују праве вредности и развијају креативност.
„Ћирилица није само писмо, већ сведочи историјско присуство и континуитет на широком простору српског језика и српског народа. Због тога, треба да је користимо, штитимо и не заборавимо“, рекла је отварајући овај скуп проф. Светлана Матић, председница Аустријско-српског културног друштва „Вилхелмина Мина Караџић“.
Проф. Матић подсетила је да је ћирилица настала у Бугарској, крајем деветог века и да су је формулисали Ћирило и Методије. Поменула је и значај Саве Мркаља, чија се спомен-плоча налази на зиду Храма Светог Саве, као и улогу Вука Караџића, реформатора српског језика и писма и његових следбеника и сарадника, који су живели и школовали се у Бечу. Академик проф. Светлана Матић, истакла је да је ћирилица, уз латиницу, званично писмо,Републике Србије. „Заштита ћириличног писма је кључна за културолошки опстанак Србије и темељ нашег културног, духовног и националног идентитета“, закључила је она. Поздравила је иницијативу да се у Манастиру Рача, отвори „Музеј ћирилице.“
У програму су учествовале професорке из Београда и Берна: Јелена Митровић, Бојана Станкић, Бранка Ракић, Вељић Маријана, Милена Дорић и Славка Љиљак, које су реализовале овај пројекат у Србији, Републици Српској, Русији и Швајцарској. Присутни су имали прилику да сазнају, како су ученици ОШ „Јован Стерија Поповић“ из Новог Београда и „Хемијско-прехрамбене технолошке школе“ из Београда, заједно са својим професорима, а у оквиру пројекта, обележили важне датуме из српске историје и књижевности. Наиме, реч је, између осталог, о обележавању годишњице смрти Вука Стефановића Караџића и 200 година од рођења Бранка Радичевића. Ученици српских допунских школа у Швајцарској су на свечан начин уз музику, рецитације и фолкор, кроз приказивање кратког филма, показали, како се чува српска култура и традиција, уз развијање љубави према очувању ћирилице, а у организацији Удружења „Милева Марић Анштајн“ из Берна, на чијем је челу проф. Јелена Митровић.
Професорке су изложиле и дечје цртеже, на којима смо могли да видимо како пишу и користе ћирилицу и калиграфију, у својим креативним радовима.
На овом интеренсантном дружењу, поред учесника у програму, присуствовали су ђакон Александар Савић, ђакон Ђуро Кнежић, чланови друштва, Ружица Стојчић Бенцун испред Амбасаде Босне и Херцеговине у Аустрији, Давор Јеремић, генерални секретар организације српских студената у иностранству, Јована Милачић, испред Балетског студија „Ружица“ из Београда, књижевница Наташа Пајковић, председница удружења „Фокус“, Душан Борисављевић, дизајнер и члан УО друштва и други. Свим учесницима у програму проф. Светлана Матић је уручила књиге и захвалнице за подршку у раду друштва и очувању српске културе и духовности. Посебну захвалност је упутила Његовом Високом Преосвештенству Епископу бчком господину Иринеју, администратору Епархије Аустријско-швајцарске, на подршци и замолила да му представници Храма, пренесу поздраве, пожеле добро здравље и у будућем пастирском раду и уруче захвалницу и књиге на српском и немачком језику.
Колегинице су Светлани Матић поклониле портрет Мине Караџић, рад Чарне Јосифовић, ученице из Београда, украсну чашу, рад ученика из Хемијско-прехрамбене техничке школе, цртеж Вука Караџића и друге занимљиве радове. Пре почетка програма, учеснице у програму, су присуствовале вечерњој литургији у Храму Светог Саве.
У свом тродневном боравку у Бечу, професорке из Београда и Берна, посетиле су библиотеку „Мина Караџић“, коју је основала проф. Светлана Матић и једну аустријску основну школу.
Следећа дестинација, где ће се представити пројекат „Путујућа ћирилица“, предвиђена је да буде на Крфу, за Васкрс, наредне године.
АСКД „Мина Караџић“ обавештава да ће следећа манифестација „НEМАТЕРИЈАЛНО НАСЛЕЂЕ И ГАСТРОНОМИЈА КАО РЕСУРС ЗА РАЗВОЈ ОДРЖИВОГ ТУРИЗМА“, бити одржана у суботу, 23. новембра у 18 сати, у просторијама Заједнице српских клубова у Бечу. У програму ће учествовати Дејан Загорац испред „Завода за проучавање културног развитка Београда“.
Скорашњи коментари