У суботу, 18. септембра 2021. године, у свечаној сали Заједнице српских клубова у Бечу, одржано, је предавање проф. др Предрага Ј. Марковића “Срби-народ јединствен на свету”.
Програм је отворила проф. Светлана Матић, истичући да је проф. Марковић директор Института за савремену историју, професор Универзитета “Сингидунум”, историчар и потпредседник СПС-а, својим доласком у Беч, дао подршку у раду АСКД “Вилхелмина Мина Караџић” и Заједници српских клубова. Лука Марковић, председник Заједнице је уручио проф. Марковићу књигу “Срби у Аустрији” на немачком језику и захвалио се на свему што чини за наш српски народ широм расејања. У музичком делу програма, наступила је виолинисткиња Катарина Милисављевић, изводећи химну “Боже правде” и “Јутрос ми је ружа процветала”.
Предавању су, између осталих, присуствовали: Др Вјера Рашковић Зец, Др Зоран Бабић, професор Економског факултета у Бања Луци, Миодраг Мeцановић, новинар и културни посленик, Славица Клеин, председница Културног друштва “Златна реч-српска круна”, Радмила Максимовић, председница КУД “Бранко Радичевић”, Драгутин Петковић, председник Удружења пензионера, привредник Милун са супругом Надом Николић, Дејан и Гордана Николајевић и многи други. Проф. Марковић је одржао изванредно предавање, а дружење са публиком и разговори су трајали пуна три сата. Говорио је о томе зашто је добро да будемо Срби, подсећајући нас на Винчу и Лепенски вир, Сретењски устав, борбу за слободу и демократију. итд. Подвукао је да ће се борба за Српство решити у Бечу, због многобројне српске дијаспоре. Наша деца, како је подвукао, могу да бирају који ће идентитет изабрати. Срби у Аустрији траба да се организују, да имају јасан став и захтеве и да својим ангажовањем, утичу на политичке одлуке на градском и савезном нивоу у Аустрији. Што се тиче Српске православне цркве, требало би да се више ангажује и да свој допринос у очувању и неговању нашег културног и верског идентитета и појача свој пастирски рад. Поставио је питање: “Зашто нема црквених школа у Бечу? Где су нам вртићи? Имамо ли сиротишта за децу? Због чега Срби немају статус националне мањине у Аустрији? То су питања којима треба да се позабавимо и која треба да буду системски решена.” Осврћући се на тешке економске прилике, нагласио је да су управо, гастарбајтери својим дознакама, спасили Србију и Републику Српску. Гастарбајтерски новац је, како је напоменуо, већи од пољопривредне производње. Изнео је мишљење да Србија треба да подиже своју привреду и економски све више јача. Говорећи о заједништву, рекао је да су Срби моћна заједница у Аустрији и да треба да су јединствени, када је реч о питањима која су од општег националног интереса, као што су очување српског језика и ћирилице, наше културе и традиције.
Закључио је да се у Бечу води скривена борба за очување Српства. Одушевљена предавањем, публика је имала прилику да се упозна и са садржајем књига “Историјске (не) прилике” и “Алтернативна историја”, коју је Марковић заједно са историчарем Чедомирем Антићем недавно објавио. Проф. Марковић је, на крају свог обраћања, поручио присутнима: “Гледам на Беч као велики центар Српства”. У знак подршке у раду, Библиотеци “Мина Караџић” проф. др Предраг Ј. Марковић поклонио је своја позната историјска дела. Проф. Светлана Матић му је у име Друштва уручила Захвалницу за донацију књига.
Скорашњи коментари